top of page
Szukaj

Analityka biznesu a inżynieria obliczeń

  • Zdjęcie autora: Krzysztof Patla
    Krzysztof Patla
  • 6 gru 2016
  • 1 minut(y) czytania

Optymalizacja decyzji i procesów to połączenie umiejętności biznesowych ze stosowaniem matematyki i technologii. Specjalista ds. optymalizacji decyzji potrafi odkrywać i przenosić wzorce z różnych branż, a gdy wzorców brakuje, to głęboko sięga do nauki. Natomiast inżyniera danych i obliczeń to umiejętności matematyczne, statystyczne i technologiczne. Niezbędna jest edukacja w optymalizacji na rzeczywistych problemach i danych biznesowych, żeby nauczanie inżynierii danych i obliczeń było praktyczne.

Na polskich uczelniach pojawia się edukacja w inżynierii obliczeń, np. Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie przygotowuje studentów do uczestnictwa w zespołach zajmujących się stosowaniem metod obliczeniowych w rozmaitych dziedzinach nauki i techniki [1]. W zespołach może w szczególności pełnić role wymagające zaawansowanej wiedzy informatycznej - tworzenie i analiza algorytmów oraz programów - i matematycznej - tworzenie i analiza modeli matematycznych i numerycznych, szacowanie błędu obliczeń, ocena ryzyka oraz właściwości statystycznych i stochastycznych problemów i rozwiązań.

Rolę inżyniera obliczeń (ang. data scientist) wprowadził w 2008 roku D.J. Patil, Chief Data Scientist of the United States Office of Science and Technology. A w 2013 roku Harvard Business Review nazwał rolę najseksowniejszą w XXI wieku [2]. Żeby ta najseksowniejsza rola była również najbardziej pożądaną przez przedsiębiorstwa, to potrzebna jest edukacja na rzeczywistych problemach biznesowych.

Różnice pomiędzy inżynierią obliczeniową a analityką biznesu, lecz dla biznesu istotne [3]. Analityka polega na budowaniu czytelnych i zrozumiałych, często prostych, rekomendacji dla podejmowania decyzji, bo tylko wtedy jest wartościowa dla organizacji. Inżyniera obliczeń pomaga organizacjom budować rozwiązania analityczne, czasami bardzo skomplikowane jak stosowanie sztucznej inteligencji czy uczenia maszynowego.

Historia
bottom of page