Zysk z ładu w danych
- Krzysztof Patla
- 4 wrz 2016
- 2 minut(y) czytania

Ład w danych to redukcja operacyjnej nieefektywności, dzięki której można obniżyć koszty ogólne o 5%. Zarządzanie jakością danych, zwiększa zaufanie do danych w podejmowaniu decyzji biznesowych. Wyzwaniem u ubezpieczyciela była identyfikacja kluczowych wskaźników służących do pomiaru jakości danych oraz monitorowanie i oczyszczanie danych. Dzięki wdrożeniu ładu w danych zmniejszone zostały koszty związane z wykrywanie i poprawą błędów w danych. Oprócz wskaźników służących do pomiaru jakości, ład w danych realizowany jest poprzez monitoring i automatyzację oczyszczania danych.
Z kolei zespół pod kierownictwem profesora informatyki biomedycznej Gregory Cooper z Uniwersytety Pittsburgh oraz profesora biologii obliczeniowej Ziv Bar-Joseph z Uniwersytetu Carnegie Mellon dostał grant na 5 milionów dolarów na opracowanie lepszych metod integracji, analizy i modelowania dużych wolumenów danych dotyczących pacjentów z chorobą nowotworową. Celem jest uzyskanie dokładniejszych prognoz wyników pacjentów, żeby umożliwić lekarzom dopasowanie opieki dla każdego pacjenta. W projekcie jest centrum medyczne UPMC oraz Pittsburgh Supercomputing Center. W 2012 roku razem z Oracle, IBM, Informatica i dbMotion rozpoczęli inwestycję w hurtownię danych oraz zaawansowaną analitykę projektowaną na 100 milionów dolarów. UPMC widzi przyszłość swojej branży medycznej w spersonalizowanej opiece.
W celu ochrony tej $100MM inwestycji rozpoczęli również inicjatywę ładu w danych (ang. data governance). Ponad 200 włodarzy danych (ang. data steward) zostało nazwanych z nadaniem uprawnień decyzyjnych, m.in. decyzja o wyborze źródła, gdy systemy są zduplikowane. Postawili sobie za cel standaryzację identyfikacji w systemach, a pragmatycznie poprawiają dane poza systemami źródłowymi budując jedno mapowanie "źródła prawdy".
Gartner przewiduje, że 80% zbiorów danych nie będzie miało skutecznych możliwości zarządzania metadanymi, czyniąc je znacznie mniej efektywnymi w podejmowaniu decyzji biznesowych na danych. Liderem technologii jest Informatica.

Gartner prognozuje, że rynek zarządzania metadanymi podwoi się w 2017 roku, ze 170 milionów dolarów w 2016 roku.